Tytuł "Europejczyk Roku" przyznawany jest przez Fundację Państwo Obywatelskie oraz miesięcznik Perspektywy Europejskie w kilku kategoriach. Za 2011 rok w kategorii polityk tytuł "Europejczyka Roku" otrzymał Kwiatkowski; w kategorii nauczyciel - językoznawca prof. Miodek; w kategorii uczony - prof. Turski; w kategorii człowiek kultury - Agnieszka Holland. W kategorii gospodarz gminy, miasta, regionu - tytuł przyznano wójtowi gminy Lesznowola Marii Jolancie Batyckiej Wąsik.

Reklama

Prof. Miodek powiedział po odebraniu wyróżnienia, że od 1989 roku, kiedy Polska stała się w pełni wolna, uspokaja Polaków, iż polszczyzna będzie dalej trwała. Zaznaczył jednak, że jaki będzie miała ona kształt, zależy tylko od nas. Taka będzie polszczyzna, jaki mamy stosunek do niej - dodał.

Przywołał słowa nieżyjącego prezydenta Czech Vaclava Havla, wygłoszone po odebraniu Nagrodę Karola Wielkiego. Zwrócił on uwagę na etymologię słowa Europa. Ta prawdziwa każe dostrzec w Europie rdzeń +eu+, znaczący tyle co dobry i szlachetny - ten sam, który tkwi w eugenice, imieniu Eugeniusz. Ale metaforycznie nośniejsza jest etymologia nienaukowa Europy, która - i to powiedział Havel - wiedzie do staroakadyjskiego słowa erebu, znaczącego tyle co zmrok, zmierzch. Powiedział wtedy Havel, że zmierz jest taką porą, która sprzyja refleksji, zadumie - mówił prof. Miodek.

Podkreślił, że Europejczycy muszą prowadzić dialog o Europie, nie zapominając o człowieku. Bo jakość demokracji - zaznaczył - mierzy się stosunkiem m.in. do ludzi słabszych i chorych. Kwiatkowski odbierając tytuł zauważył, że w rankingach zaufania politycy z reguły są na szarym końcu. Dlatego dzisiaj, jeśli ktokolwiek mnie zapyta, to nie odpowiem, że jestem politykiem, ale +Europejczykiem Roku+, i za to państwu bardzo serdecznie dziękuję - powiedział b. minister sprawiedliwości.

W kategorii dziennikarz tytuł "Europejczyka Roku" przyznano Janinie Paradowskiej, Markowi Magierowskiemu oraz Maciejowi Knapikowi. Również w kategorii społecznika wyróżniono trzy osoby: psychologów Barbarę Sadowską i Tomasza Sadowskiego oraz prezes Fundacji Polsat Małgorzatę Żak. Dyplomy honorowe w kategorii gospodarz gminy, miasta, regionu odebrali: radna województwa mazowieckiego Jolanta Koczorowska oraz starosta powiatu przasnyskiego Zenon Szczepanowski.

Reklama

Tytuł "Europejczyk Roku" przyznawany jest od siedmiu lat. Wcześniej wyróżnieni nim zostali m.in. Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, Jurek Owsiak, Tomasz Lis, Krystyna Janda, Monika Olejnik, Anna Dymna, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jerzy Stuhr, Aleksander Smolar.