Wyrok, który zapadł w tym tygodniu przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu, jest nieprawomocny.

Reklama

Skazani Marcin M. pseudonim "Zulus" oraz Tomasz M. pseudonim "Płyta", działając wspólnie i w porozumieniu, kierowali zorganizowaną grupa przestępczą, zajmującą się rozprowadzaniem narkotyków, głównie amfetaminy, marihuany, ekstazy i kokainy na terenie Nowego Sącza.

Wobec pozostałych 24. członków zorganizowanej grupy przestępczej sąd orzekł kary od sześciu miesięcy do trzech i pół roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem oraz kary grzywny.

Jak wyjaśniła Franczak, "Zulus" i "Płyta" koordynowali działania grupy, dysponowali środkami finansowymi uzyskanymi z jej działalności, decydowali o podziale zysków oraz o miejscu, rodzaju, ilości i cenie narkotyków, którymi grupa handlowała.

Gang "Zulusa" został rozbity przez Centralne Biuro Śledcze i sądeckich policjantów w czerwcu 2008 roku. Prócz handlu narkotykami grupa zajmowała się także pożyczaniem pieniędzy na wysoki procent, przy czym zwrot należności egzekwowano zastraszając dłużników. Jeszcze innym polem działalności gangu było zlecanie włamań do mieszkań, napadów i wymuszeń rozbójniczych oraz organizacja zbytu skradzionych przedmiotów.