Od czwartku do soboty około 300 wolontariuszy ubranych w żółte koszulki kwestować będzie na czterech gdańskich cmentarzach: Łostowickim, Centralnym (przy ul. Srebrniki), Garnizonowym (nad Placem Zebrań Ludowych), Oliwskim oraz na Cmentarzu Komunalnym w Pruszczu Gdańskim. W zamian za przekazany datek wolontariusze ofiarowują pudełko zapałek z logo Fundacji i Hospicjum.

Reklama

Pieniądze zebrane podczas kwesty zostaną przeznaczone na bieżącą działalność hospicjum, które jedynie w ok. 66 proc. finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie pobiera żadnych opłat od swoich pacjentów ani ich rodzin.

Akcja "Światło dla Hospicjum" Fundacji Hospicyjnej na rzecz podopiecznych Hospicjum im ks. E. Dutkiewicza SAC organizowana jest po raz czwarty. Fundacja Hospicyjna wspiera hospicjum, które od 29 lat pomaga nieuleczalnie chorym w ostatnim okresie ich życia.

W Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6 może przebywać 33 pacjentów. Hospicjum domowe udziela pomocy medycznej, psychologicznej i socjalnej 40 dzieci i ok. 80 dorosłym przebywającym we własnych domach.

W Gdyni już po raz trzynasty wolontariusze Hospicjum św. Wawrzyńca kwestują na cmentarzach komunalnych na Witominie, w Małym Kacku (ul. Spokojna), Pierwoszynie i w Rumi. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę pierwszego na Pomorzu stacjonarnego hospicjum dla dzieci w Gdyni.

Reklama

W kwestach bierze udział ponad 600 wolontariuszy, m.in. z 33 szkół z Gdyni, Mostów i Rumi. Na cmentarzach z puszkami pojawili się także m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ze współpracownikami, radni, gdyńscy dziennikarze, aktorzy Teatru Muzycznego, wydawcy, artyści i sportowcy.

Podczas ubiegłorocznej akcji zebrano prawie 147 tys.zł. Pieniądze przeznaczono na budowę hospicjum dla dzieci, które powstaje przy ul. Dickmana, obok hospicjum dla dorosłych. Zakończenie budowy planowane jest na przyszły rok.