Gawor poinformowała na konferencji prasowej, że jeszcze w czwartek zgłoszonych było 12 zgromadzeń, ale w piątek rano jeden z organizatorów wycofał się.

Reklama

Jak mówiła, podczas spotkań z organizatorami planowanych demonstracji wszyscy zadeklarowali pokojowy charakter zgromadzeń. Uprzedziliśmy, że jeśli dojdzie do naruszenia prawa, będziemy musieli rozwiązać takie zgromadzenie, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Myślę, że wszyscy wyciągnęli wnioski z zeszłego roku - powiedziała.

Gawor poinformowała, że na utrudnienia w ruchu wpływ będą miały m.in. uroczystości odbywające się na pl. Piłsudskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także przemarsz "Razem dla Niepodległej", który rozpocznie się ok. godz. 13.15. Organizatorzy zadeklarowali udział w marszu 10 tys. osób. Zaznaczyła, że w okolicy pl. Piłsudskiego ograniczony będzie przejazd i możliwość parkowania. Marsz "Razem dla Niepodległej" przejdzie Traktem Królewskim do Belwederu.

Jak mówiła Gawor, cztery ze zgłoszonych zgromadzeń odnoszą się do Marszu Niepodległości. Jego organizatorzy zapowiedzieli, że weźmie w nim udział 50 tys. osób. Marsz zablokuje centrum miasta przy rondzie Dmowskiego od godz. 15 do 15.30. Zgromadzeni na marszu ok. godz. 19 mają przejść do parku Agrykola.

Ulicami Warszawy przejdzie także marsz organizacji antyfaszystowskiej - koalicji Porozumienia 11 Listopada: "Faszyzm nie przejdzie"; organizatorzy zapowiedzieli, że weźmie w nim udział od tysiąca do dwóch tysięcy osób. Marsz ruszy spod pomnika Bohaterów Getta ok. godz. 14 i przejdzie na pl. Zamkowy. Zakończenie zgromadzenia jest planowane na godz. 22.

Gawor podkreśliła, że pozostałe zgromadzenia, m.in. przed Sejmem, na pl. Grzybowskim, w Falenicy będą miały niewielki wpływ na organizację ruchu w mieście.

Utrudnienia będą też związane z XXIV Biegiem Niepodległości. Jak mówiła Gawor, jego organizatorzy zapowiedzieli udział w imprezie 9,5 tys. osób. Już od godz. 6 rano z ruchu wyłączona będzie al. Jana Pawła II na odcinku od ronda "Radosława" do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej. Bieg ma rozpocząć się o godz. 11 i zakończyć o godz. 14 przy ul. Stawki.

W niedzielę w miejskim centrum bezpieczeństwa od godz. 11 do zakończenia ostatniej demonstracji będzie działał sztab, w którego skład wejdą przedstawiciele Policji, BOR-u, Żandarmerii Wojskowej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, ZTM i Zarządu Oczyszczania Miasta. Ponadto do współpracy z organizatorami marszów zostali wydelegowali pracownicy miejskiego biura bezpieczeństwa.