Brązowy medal "Za zasługi dla Policji" dostał też kierownik działu marketingu i promocji Fundacji WOŚP Radosław Mysłek. Medale przyznał minister spraw wewnętrznych na wniosek mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji mł. insp. Rafała Batkowskiego.

Reklama

Owsiak powiedział, że to już jego drugi medal "Za zasługi dla Policji". Wcześniej otrzymał brązowe odznaczenie za to, że fundacja WOŚP przekazała wszystkim szkołom policyjnym defibrylatory, czyli urządzenie do ratowania życia.

Szef mazowieckich policjantów podkreślił, że Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od kilku lat wspiera policjantów na Mazowszu. Jak powiedział, w ramach kampanii 3,5 tys. dzieci ze szkół podstawowych w woj. mazowieckim nauczyło się zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

Instruktorzy z WOŚP przeszkolili też policjantów z "drogówki" oraz przekazali im fantomy do ćwiczeń resuscytacji, a także defibrylatory treningowe. Dzięki wsparciu fundacji mazowieccy policjanci przeprowadzili I Mazowiecki Konkurs "Ratujemy i uczymy ratować", w którym wzięło udział około 100 szkół podstawowych z Mazowsza.

Reklama

Według Owsiaka współpraca Fundacji WOŚP z policją jest bardzo ważna. Kiedy robimy Przystanek Woodstock, kiedy jest Finał WOŚP, kiedy realizujemy program "Ratujemy i uczymy ratować", to takie służby jak policja, straż pożarna, są absolutnie niezbędne - podkreślił.

Szef mazowieckiej policji przekazał też Owsiakowi piłkę nożną z podpisami piłkarzy reprezentacji Chorwacji. Mazowieccy policjanci otrzymali ją w prezencie od chorwackich futbolistów, o których bezpieczeństwo dbali podczas Euro 2012. Piłka zostanie zlicytowana w czasie najbliższego finału WOŚP.

Owsiak dodał, że podczas kolejnego 21. Finału WOŚP zbierane będą pieniądze na sprzęt do ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną dla seniorów. Także w trakcie finału w akcję włączą się mazowieccy policjanci, którzy będą mówić o bezpieczeństwie osób starszych.

Reklama

Do tej pory w ramach akcji "Ratujemy i uczymy ratować" w szkoleniach z zasad udzielania pierwszej pomocy wzięło udział 1,3 mln dzieci z 13 tys. polskich szkół podstawowych.

Według Owsiaka do końca tego roku szkolnego przeszkolone zostaną wszystkie dzieci z klas I-III w całej Polsce. Projekt jest realizowany od 5 lat. Dotychczas na akcję przeznaczono ok. 17 mln zł.