Postępowanie zostało umorzone wobec siedmiu prokuratorów z uwagi na to, że nastąpiło przedawnienie; w stosunku do jednego wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono; zaś wobec 16 - ponieważ czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego - powiedziała prok. Barbara Sworobowicz z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Reklama

Prokurator zastrzegła, że decyzja o umorzeniu nie obejmuje późniejszego etapu prowadzenia śledztwa w sprawie porwania i zabójstwa K. Olewnika przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie w latach 2006-2007. Ten wątek sprawy zostanie poddany odrębnej ocenie w późniejszym czasie - dodała.

Jednocześnie gdańska prokuratura oskarżyła w piątek dwóch policjantów pracujących przy sprawie porwania Krzysztofa Olewnika - Remigiusza M. i Macieja L. - o przekroczenie uprawnień, skutkujące narażeniem Olewnika na utratę życia. Grozi za to do trzech lat więzienia.

W śledztwie dotyczącym niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze sprawą K. Olewnika nadal prowadzone są czynności wobec dwóch biegłych i jednego policjanta. Decyzje w tych wątkach - jak wskazała prokuratura - zostaną podjęte w najbliższych tygodniach.