Komendant główny Marek Działoszyński wskazuje, że liczba przestępstw w tym kryminalnych zmniejszyła się o ponad 3 procent. Lepsza jest nawet statystyka wypadków drogowych, za które od lat Polska zbiera krytykę na forum Europy.

Reklama

Właściwie obserwujemy spadek liczby przestępstw w większości kategorii i utrzymanie poziomu wykrywalności. Cieszy zmniejszenie liczby wypadków drogowych, zwłaszcza śmiertelnych. To znaczący spadek, którego od wielu lat nie było - powiedział komendant. Policja wszczęła o ponad 7 procent mniej postępowań w przypadku przestępstw drogowych. Większość z nich dotyczyła prowadzenia pojazdów po pijanemu.

Dużym wyzwaniem w nadchodzącym roku będzie dla policji przestępczość gospodarcza. W 2012 roku wzrosła o ponad 9 procent. Większe plany działań policji w tym zakresie to reakcja na aferę Amber Gold. Będziemy chcieli wzmocnić i doskonalić pion zajmujący się tego rodzaju przestępczością - oświadczył szef policji.

Nadinspektor Marek Działoszyński uważa, że dla policji 2012 był udanym rokiem. Udało się zabezpieczyć Euro 2012 i mimo krytyki - największe manifestacje. Policjanci dostali obiecaną przez rząd podwyżkę pensji o 300 złotych.IAR/ Mariusz Pieśniewski/zr