Mieszkańcy kamienic na Pradze skarżą się, że budowa II linii metra niszczy budynki. Według mieszkańców, najbardziej zagrożone są stare kamienice na ulicy Targowej. Budowa stacji Dworzec Wileński już spowodowała, że na ścianach wielu budynków pojawiły się szczeliny tłumaczą mieszkańcy i domagają, że się żeby wykonawca budowy już teraz naprawił zniszczenia.

Reklama

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyjaśnia, że przed rozpoczęciem budowy stan budynków został sprawdzony więc po zakończeniu prac będzie wiadomo gdzie i jakie uszkodzenia spowodowało drążenie metra. Jej zdaniem, teraz nie ma potrzeby naprawy uszkodzeń. Gronkiewicz-Waltz uważa, że teraz jakakolwiek naprawa byłaby nielogiczna, ponieważ gdy metro nie jest skończone to później ponownie mogą pojawić się uszkodzenia. Jak zapewnia prezydent, około 200 kamienic jest pod specjalnym nadzorem i ma swoją metryczkę czyli dokładną dokumentację fotograficzną.

Wykonawca budowy II linii metra zapewnia, że cały czas monitoruje stan budynków. Wzdłuż trasy budowy rozmieszczone specjalne czujniki, które rejestrują przemieszczenia fundamentów.