Zmiana ministra spraw wewnętrznych nie pociągnie za sobą dymisji szefów policji – wynika z informacji DGP. Nieobsadzone pozostaje stanowisko wiceministra, który będzie nadzorował służby.

Reklama

Wczoraj nowy szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz spotkał się z szefem policji generałem Markiem Działoszyńskim.

– Będziemy kontynuować reformę Komendy Głównej, wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego, a także pracować nad standaryzacją komend i komisariatów – mówił potem rzecznik policji Mariusz Sokołowski.

Spotkanie trwało około dwóch godzin i było pierwszą osobistą rozmową. Po niej ruszyły spekulacje na temat tego, jak trwałe jest pozostawienie Działoszyńskiego na stanowisku.

Gdy minister Miller odchodził, zastępowany przez Jacka Cichockiego, również zmiana w policji zajęła kilka miesięcy.

Równie niejasna jest sytuacja z największą służbą specjalną, czyli Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po odejściu generała Krzysztofa Bondaryka kieruje nią pełniący obowiązki szefa Dariusz Łuczak.

Bartłomiej Sienkiewicz ma też na głowie zapełnienie innych wakatów: wiceministra spraw wewnętrznych, dyrektora departamentu nadzoru i departamentu prawnego. Ruszyła giełda nazwisk możliwych kandydatów. Jednym z nich jest Piotr Niemczyk, który z Sienkiewiczem pracował w UOP.

– Nie mam propozycji, to niemożliwe – powiedział DGP były wiceszef wywiadu.