Końskie DNA wykryto w jednej z partii towaru, który pochodził z polskiej firmy Quantum z Siedlec.

Reklama

Małgorzata Jezierska z IKEA mówi, że u dostawcy klopsików rozpocznie się teraz zewnętrzny audyt. Planowane jest przeprowadzenie u naszego producenta audytu przez zewnętrzną, niezależną firmę audytorską. Pragniemy także podkreślić, że dotychczas firma Quantum spełniała wszystkie wymagania jakościowe stawiane przez IKEA - mówi przedstawicielka szwedzkiego koncernu.

Firma Quantum przedstawiła już IKEA plan działań, który ma zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości. Szwedzki koncern analizuje na razie plan proponowanych działań.

Sieć IKEA póki co wstrzymała sprzedaż klopsików zarówno w restauracjach, jak i w szwedzkich sklepikach. Afera z fałszowaną wołowiną wybuchła po tym, jak w hamburgerach w Irlandii i Wielkiej Brytanii wykryto domieszkę koniny. Po kontrolach okazało się, że problem dotyczy niemal całej Europy.

Fałszowaną domieszką koniny wołowinę wykryto także w Polsce. Prowadzone przez inspekcję weterynaryjną badania mają pomóc ustalić, czy krajowe firmy padły ofiarą oszustów, czy też doszło do fałszowania mięsa.