19 lutego na salę na Uniwersytecie Warszawskim, w której trwał wykład profesor Środy, wtargnęła grupa zamaskowanych osób, krzyczących "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!". Doszło do przepychanek z ochroniarzami. Wezwani policjanci ukarali dwie osoby mandatami.

Reklama

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ wszczęła dochodzenie w sprawie naruszenia miru podczas wykładu na Uniwersytecie. Podkreślił, że grupa osób, która zakłóciła wykład profesor Środy, nie podporządkowała się kierowanym do niej wezwaniom do opuszczenia sali.

Dariusz Ślepokura dodał, że prokuratura wszczęła postępowanie z urzędu jeszcze w lutym. Decyzja o podjęciu dochodzenia zapadła po uzyskaniu stanowiska rektora Uniwersytetu Warszawskiego i po otrzymaniu zapisu z kamer przemysłowych. Prokurator Ślepokura powiedział, że postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko jakimś osobom.

Jego celem jest jednak ustalenie osób biorących udział w incydencie i postawienie im zarzutów, jeśli materiał dowodowy okaże się wystarczający. Za naruszenie miru grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia.