Na Dolnym Śląsku woda nieznacznie opada, jednak w 17 miejscach na rzekach wciąż przekroczone są stany alarmowe, a w 14 - ostrzegawcze. Podtopione zostały gospodarstwa i drogi w kilkunastu miejscowościach.

Reklama

W województwie dolnośląskim nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Alarmem objęte zostało miasto i gmina Kamienna Góra, gmina Marciszów, miasto Jelenia Góra, powiat kamiennogórski, gmina Mysłakowice, gmina Janowice Wielkie, gminy Wleń, Lubomierz, Mirsk, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Lubawka.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Bogatynia, a także w powiecie jeleniogórskim, w gminie Czarny Bór, powiecie bolesławieckim, gminie Olszyna, gminie Świeradów Zdrój, gminie Leśna i powiecie lubańskim.

W powiecie kamiennogórskim wylała rzeka Bóbr. Ewakuowano kilka osób, kilkanaście odmówiło ewakuacji. Zalane lub uszkodzone zostały lokalne drogi. Obecnie sytuacja ulega stabilizacji, a stan wody na rzece obniża się. Rozpoczęto kontrolowany zrzut wody ze zbiornika Bukówka.

W Wałbrzychu po przejściu burzy z intensywnym deszczem wystąpiły podtopienia budynków i gospodarstw w miejscowościach gminy Czarny Bór. W Starych Bogaczowicach doszło do podtopienia 6 budynków oraz uszkodzenia drogi gminnej na odcinku około 150 metrów.

W Jeleniej Górze utrzymywany jest alarm przeciwpowodziowy. Obserwuje się nieznaczny spadek poziomu wód na rzece Bóbr i Kamienna. Podtopionych zostało 7 posesji oraz w kilku miejscach nieużytki i łąki. Nie zachodziła konieczność ewakuacji mieszkańców.

Reklama

W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim doszło do uszkodzenia linii energetycznych. Wszystkie awarie zostały już usunięte. W całym kraju wydano łącznie trzy ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Na terenie kraju stany alarmowe przekroczone są na 26 stacjach wodowskazowych, a stany ostrzegawcze na 52 wodowskazach.

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie podwyższonej gotowości.