Dziś zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy Mieczysławem Mokrzyckim podpiszą wspólną deklarację w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Reklama

Profesor Bartoszewski uważa, że każdy gest, który służy budowaniu porozumienia i zabliźniania ram jest użyteczny i słuszny, ale muszą zostać przy okazji spełnione określone warunki.

Zabliźnianie ran - tłumaczył profesor - musi następować w atmosferze uczciwości, odwagi cywilnej, umiejętności samokrytycznej oceny po obu stronach i mówienia prawdy. Zdaniem Władysława Bartoszewskiego, na tyle na ile da się te wartości utrzymać, na tyle deklaracja będzie skuteczna.

Profesor Bartoszewski uważa, że proces pojednania będzie jednak bardzo długi, trudny i może przynosić zarówno satysfakcję ale i porażki, którymi nie należy się zrażać.
Główną myślą w deklaracji hierarchów jest wspólna prośba o przebaczenie.


W tym roku przypada 70. rocznica zbrodni wołyńskiej, w której ofiarą ukraińskich nacjonalistów padło od 60 do 100 tysięcy Polaków, w ramach akcji odwetowych zginęło około 15 - 20 tysięcy Ukraińców.