To nowa inicjatywa Watykanu. Na razie program szkoleń przeprowadzany jest w 9-ciu krajach na świecie. Polski Kościół jest trzecim w Europie, który zdecydował się na taki krok.
W pilotażowym programie zajęć uczestniczy 40 osób z całej Polski. W tej grupie są księża, którzy są w sądach biskupich, czy nauczyciele, którzy są wychowawcami w szkołach - mówił w rozmowie z Polskim Radiem inicjator szkolenia ojciec Adam Żak, jezuita i koordynator episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży.
- Chciałem stworzyć pierwszą grupę, która będzie w stanie przeprowadzić burzę mózgów na temat kolejnych kroków. Poddać krytyce i ulepszać propozycję - dodaje.
Jak zaznacza jezuita, pierwsza grupa przeszkolonych osób będzie opracowywała odpowiedzi na problem nadużyć skulanych w Kościele, aby dać dobre wzorce innym środowiskom.
Problem wykorzystywania dzieci największy jest w rodzinach. Dlatego pierwszym środowiskiem działania musi być rodzina. Musimy mieć na uwadze współpracę z rodzinami, nauczycielami księżmi.
Kurs przygotowany przez ekspertów Centrum Ochrony Dzieci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie we współpracy z kliniką w Ulm w Niemczech. Szkolenie odbywa się głównie przez internet i potrwa rok.