Strona polska otrzymała z Dominikany wiadomość o prowadzeniu śledztwa wobec dwóch obywateli RP - wyjaśnia rzecznik Prokuratora Generalnego, Mateusz Martyniuk. Dotyczy ono wykorzystywania seksualnego dzieci.

Reklama

Polska policja rozpoczyna też poszukiwanie księdza Wojciecha Gila. Służby ustalają miejsce jego pobytu i przekażą je Interpolowi. - Na dzisiaj polska policja nie ma możliwości prawnych zatrzymania. Ma możliwość ustalenia jego miejsca pobytu, o ile przebywa on na terenie polskiego państwa. W takiej sytuacji my natychmiast przekazujemy tę informację do Interpolu, skąd trafia na Dominikanę - tłumaczył rzecznik KGP Mariusz Sokołowski.

Policja podkreśla, że prokuratura na Dominikanie po uzyskaniu takiej informacji będzie mogła zwrócić się do Polski o ekstradycję księdza Wojciecha Gila.

Kapłan był na wakacjach w Polsce, kiedy pod koniec maja upubliczniono zarzuty pod jego adresem. Nie wrócił już do swojej parafii w miejscowości Juncalito na Dominikanie, gdzie pełnił służbę przez osiem lat. Zaprzeczał stawianym mu zarzutom. Dziś władze kościelne poinformowały w Warszawie, że nie wiedzą, gdzie jest ksiądz Gil.