Kuria w komunikacie przeprasza wszystkich, którzy doświadczyli "moralnego zamętu" wskutek kwestionowania w mediach przez księdza Wojciecha Lemańskiego samych podstaw nauczania Kościoła w zakresie bioetyki. Prosi też dziennikarzy o uszanowanie zakazu nałożonego na kapłana i niewystawianie na próbę jego posłuszeństwa wobec Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa.

Reklama

Watykan rozpatruje jeszcze drugi rekurs, czyli odwołanie księdza Wojciecha Lemańskiego od decyzji o usunięciu go z funkcji proboszcza parafii Jasienica.

W uzasadnieniu postanowienia watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa napisano między innymi, że nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości, (...), mowa tu o 208 wypowiedziach, między innymi w artykułach, wypowiedziach publikowanych na blogu Ks. Wojciecha Lemańskiego, jak i w różnych periodykach krajowych.

Dekretem z 5 lipca arcybiskup Henryk Hoser usunął księdza Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy za brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych.