Ci, których domy uszkodziła eksplozja liczą na szybką wypłatę odszkodowań. Chcą wyremontować swoje mieszkania przed zimą.

Reklama

Do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przygodzicach ludzie przynoszą dla poszkodowanych ubrania, żywność, zabawki i środki czystości. Darów jest bardzo dużo, cały czas napływają nowe.

Część rodzin, które ucierpiały w katastrofie dostanie zasiłki. Na konto, które uruchomiła gmina, spływają pieniądze z całej Polski. Z pomocą spieszą też samorządowcy z różnych miast. Władze sąsiedniego Kalisza chcą przekazać 20 tys. zł z miejskiego budżetu. Projekt uchwały w tej sprawie już jest gotowy.

Wczoraj oględziny miejsca katastrofy zakończyli prokuratorzy. Dziś od rana pojawili się ubezpieczyciele, którzy wyceniają straty. Teren nadal jest zabezpieczony.

Niewykluczone też, że jeszcze dziś ekipy Gaz Systemu podłączą w Jankowie Przygodzkim nową nitkę gazociągu. Na miejscu trwają prace. - W nocy strażacy zabezpieczali teren i oświetlali miejsce, tak by można było jak najszybciej dokończyć instalację - mówi rzecznik komendy powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim brygadier Krzysztof Biernacki.

Jak tłumaczył, stara nitka została usunięta, założono już nową. Specjaliści sprawdzą, czy linia jest szczelna, jeśli wszystko będzie w porządku, to niebawem znów popłynie tamtędy gaz.