Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty wyjaśnia, że potrzebują oni więcej czasu na wykonanie czynności procesowych. Oczekują również na realizację wniosków o międzynarodową pomoc prawną. W całym śledztwie zostało wysłanych 7 takich próśb. Jeden z czterech wysłanych do Stanów Zjednoczonych został odrzucony, reszta jest rozpatrywana.

Reklama

Zakres śledztwa jest szeroki. - Dotyczy między innymi przestępstw urzędniczych oraz bezprawnego pozbawiania wolności - dodawał Piotr Kosmaty.

Do tej pory zarzuty przedstawiono jednej osobie. Prokuratura ujawniła jedynie, że chodzi o osobę będącą funkcjonariuszem publicznym.

W styczniu "The Washington Post" napisał, że polska prokuratura wydała nakazy aresztowania agentów CIA oraz że amerykańscy agenci przekazali w 2003 roku Agencji Wywiadu 15 milionów dolarów za współpracę przy tajnych więzieniach.

Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Prokuratorzy sprawdzają czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce w latach 2002-2003 tajnego ośrodka CIA.