Jutro kompania amerykańskich sił powietrznodesantowych wyląduje w Polsce na ćwiczenia - podał Pentagon. To odpowiedź Stanów Zjednoczonych na wydarzenia na Ukrainie. Amerykanie planują podobne ćwiczenia w krajach bałtyckich. Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby poinformował, że Stany Zjednoczone skierowały do Polski na ćwiczenia kompanię sił powietrzno- desantowych. Liczący 150 spadochroniarzy oddział jest częścią 173. brygady piechoty stacjonującej w Vincenzy we Włoszech.

Reklama

Te nowe ćwiczenia to początek serii rozszerzonych ćwiczeń amerykańskich sił lądowych w Polsce i krajach Bałtyckich na najbliższe miesiące - powiedział John Kirby. Dodał, że w kolejnych dniach podobnej wielkości jednostki wylądują na Litwie, Łotwie i Estonii. W każdym z tych krajów mają one stacjonować około miesiąca, po czym będą zastępowane przez inne jednostki.

Kontradmirał Kirby nie krył, że rozlokowanie w Polsce i krajach bałtyckich amerykańskich sił lądowych ma związek z sytuacją na Ukrainie. To namacalny dowód na to, że Stany Zjednoczone poważnie traktują swoje zobowiązania sojusznicze - powiedział John Kirby. Podkreślił też, że skierowanie sił lądowych do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii nie odbywa się w ramach NATO, tylko dwustronnych porozumień. Rzecznik Pentagonu zachęcał inne kraje Paktu do podjęcia podobnych kroków.