Jednym z założeń "ustawy Wilczka" z 1988 roku było umożliwienie każdemu obywatelowi PRL prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie gospodarki centralnie sterowanej było to przełomowe rozwiązanie.

Reklama

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski, "ustawa Wilczka" stała się "konstytucją polskiej przedsiębiorczości". Dzięki niej powstało w Polsce w krótkim czasie blisko 2 miliony firm, które dały w latach 90-tych blisko 6 milionów nowych miejsc pracy.

Andrzej Sadowski ze smutkiem dodaje, że dziedzictwo Mieczysława Wilczka zostało zaprzepaszczone w późniejszych latach. Kolejne rządy zwiększały obciążenia dla przedsiębiorców, wprowadzając koncesje w kolejnych obszarach działalności gospodarczej.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, bez "ustawy Wilczka" Polska miałaby o wiele dłuższą drogę do Unii Europejskiej. Dlatego warto pamiętać o jej autorze. Mieczysław Wilczek po przemianach ustrojowych wycofał się z polityki i wrócił do działalności gospodarczej. Zmarł w Warszawie.