Jerzy Owsiak doceniony został przez środowisko naukowców za powstanie ruchu społecznego, który angażuje miliony Polaków. Ludzie uznali, że to co robimy jest ważne. Ja to zawsze pojmuje zespołowo. Trudno powiedzieć, że to jest moja nagroda, bo bez ludzi, którzy się w to wszystko angażują nic bym nie zrobił - podkreślał w rozmowie z IAR Jerzy Owsiak.

Reklama

- Odbierałem różne nagrody,w czasie różnych uroczystości i różnych sytuacji, ale ta jest wawelska - mówił laureat. Uroczystość wręczenia nagrody uświetnił koncert muzyki poważnej oraz laudacja wygłoszona przez członków komisji PAU.

Jerzy Owsiak otrzymał 100 tysięcy złotych oraz pamiątkowy medal. Postanowił podzielić otrzymaną kwotę na 10 części i przeznaczyć na nagrodę dla młodych osób za zrealizowanie swojego marzenia. Najbliższa nagroda zostanie wręczona podczas następnego finału WOŚP.

Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności imienia Erazma i Anny Jerzmanowskich ma wyróżniać osoby wybitne w polskim społeczeństwie.

Wyróżnienie Jerzmanowskich przyznawane w czasie 20 lecia międzywojennego było bardzo prestiżowe. Laureatami zostali między innymi Henryk Sienkiewicz, czy Ignacy Paderewski. Staraniami Polskiej Akademii Umiejętności, nagrodę reaktywowano pięć lat temu.

Reklama