Więcej bielizny i papieru toaletowego w polskich więzieniach. Dziś zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie przydziałów dla więźniów.
Osadzeni powinni skorzystać na zmianach. Będą mogli się kąpać częściej niż do tej pory, dostaną też szampon, więcej maszynek do golenia, częściej też będą mogli wymieniać szczoteczkę do zębów.

Reklama

Wszyscy osadzeni będą mogli liczyć na nakrycie głowy - wyjaśnia major Tomasz Wacławek - rzecznik Służby Więziennej w Krakowie. Nowym elementem jest na przykład czapka zimowa dla wszystkich pozbawionych wolności. Wcześniej czapkę mieli wydawaną tylko więźniowie zakwalifikowani jako niebezpieczni - dodał

Według rozporządzenia, osadzone kobiety nie będą już mogły otrzymać rajstop, ponieważ żadna nie chciała ich nosić. Mężczyźni za to będą dostawali slipy, bo do tej pory nosili spodenki gimnastyczne. Zmiany dotyczą nie tylko ubrań i środków do higieny osobistej, ale również chemikaliów do utrzymania czystości w celi. Dotychczasowe przepisy dotyczące wyposażenia więźniów miały więcej niż 10 lat i jak przyznają osadzeni, ale również strażnicy więzienni mocno się zdezaktualizowały.