O godz. 7.15 w kaplicy sejmowej zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy, a zwłaszcza parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Weźmie w niej udział marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Potem złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Premier nie poleci do Smoleńska, by tam oddać hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Zadanie to powierzy rządowej delegacji. Na miejscu, gdzie zginęło 96 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką pojawi się szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, a także Sejmu i Senatu. Z rządową delegacją wybierze się również część tak zwanych "rodzin smoleńskich".

Ewa Kopacz weźmie za to udział w uroczystościach zorganizowanych na Cmentarzu Powązkowskim. Tam przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem o godz. 8.20 zapanuje minuta ciszy. Tak rozpoczną się centralne ceremonie, w ramach których na Powązkach modlitwy ekumeniczne poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP biskup Jerzy Pańkowski oraz kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ksiądz Mirosław Wola.

Prezydent Bronisław Komorowski przed godz. 11 złoży kwiaty w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie pochowany jest Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Następnie weźmie udział w mszy w wilanowskiej świątyni.

„Bądźmy 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. Pokażmy, że pamiętamy!” – apeluje na swojej stronie internetowej Prawo i Sprawiedliwość.

Partia zaplanowała własne, alternatywne obchody piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rozpoczną się już o godzinie 8 od mszy w intencji ofiar, poprowadzonej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. O godzinie 8.41, dokładnie tej samej, o której 10 kwietnia 2010 roku rozbił się tupolew, przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Politycy PiS złożą również kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na ten jeden dzień przestrzeń przed Pałacem Prezydenckim zostanie przejęta przez zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Stanie tam ogromna scena, na której będą pojawiać się politycy, na telebimach wyświetlone zostaną filmy i zdjęcia przypominające osoby, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. Zaplanowano modlitwy, koncerty. Wystąpią również aktorzy wspierający PiS – Katarzyna Łaniewska, Jerzy Zelnik i Jan Pietrzak.

O godz. 16.50 na scenę wyjdzie Jarosław Kaczyński i wygłosi specjalne rocznicowe przemówienie. Wszystko wskazuje na to, że wystąpi sam, bez Andrzeja Dudy u swego boku. Kandydat PiS na prezydenta Polski nie będzie uczestniczył w uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 19 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę w bazylice św. Jana Chrzciciela, a po mszy spod bazyliki na Krakowskie Przedmieście wyruszy Marsz Pamięci. O godz. 21 przed siedzibą głowy państwa rozpocznie się Apel Pamięci, podsumowujący cały dzień uroczystości zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.