Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w południe mszą świętą w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Wezmą w niej udział między innymi prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydent Niemiec Joachim Gauck, były minister spraw zagranicznych Izraela Mosze Arens oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Reklama

O godz. 13.50 obędzie się pożegnanie zmarłego w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a o godz. 14.15 w miejscu spoczynku.

Podczas uroczystości w archikatedrze głos mają zabrać kolejno: Bronisław Komorowski, prezydent Niemiec Joachim Gauck, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Władysław Bartoszewski był działaczem społecznym, pisarzem i autorytetem moralnym. Ceniony dyplomata i historyk, badacz dziejów Powstania Warszawskiego i prasy konspiracyjnej, dziennikarz i publicysta. Kawaler Orderu Orła Białego.

Był cenionym historykiem okresu Powstania Warszawskiego oraz losu polskich Żydów. Więzień Auschwitz, redaktor podziemnej prasy, zastępca kierownika referatu żydowskiego Delegatury Rządu, współtwórca Rady Pomocy Żydom "Żegota". Jako żołnierz Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej. Po 1989 roku był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, ambasadorem w Austrii, senatorem IV kadencji.

Od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera - najpierw w rządzie Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. Przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Niezłomny orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.

CZYTAJ TEŻ: "Był człowiekiem, który zawsze stał po właściwej stronie". Wspomnienia o prof.Bartoszewskim >>>