Od 1 lipca rusza Regionalny System Ostrzegania przez sms. Minister Administracji i Cyfryzacji podpisał list intencyjny z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i największymi operatorami telefonii komórkowej. RSO został uruchomiony 1 stycznia w kanałach TVP Regionalnej. Od 1 lipca obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej i powiadomienia przez sms. Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki wyjaśnia, że od przyszłego miesiąca nastąpi przełom w informowaniu zagrożeniach. W system informowania - tłumaczy minister - zostają włączone smsy, które będą ostrzegały lokalnie o sytuacjach kryzysowych wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych, którzy są w na danym obszarze.

Reklama

Minister Halicki wyjaśnia, że dzięki smsom będzie można dowiedzieć się o wszelkiego rodzaju zagrożeniach lokalnych. Będą przekazywane wiadomości o intensywnych opadach deszczu czy śniegu, wichurach, powodziach, gołoledzi. Ponadto otrzymamy informacje o niebezpiecznych zdarzeniach na drogach. Sezonowo będziemy też mogli otrzymać komunikaty dotyczące pogody na szlakach górskich czy sytuacji w kąpieliskach. Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich uważa, że tego typu system był niezwykle potrzebny. Dyrektor Skulich podkreśla, że największym wyzwaniem w sytuacjach kryzysowych jest komunikacja teraz, tłumaczy, odpowiednie służby otrzymują powszechną możliwość informowania o zagrożeniu przez sms ludzi, którzy znaleźli się w miejscu zagrożenia.

W ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Ta usługa umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretną informacją wystarczy pobrać aplikację, a następnie wybrać dowolne województwo.