Wcześniej odpowiedni dekret wydał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Jak napisał, „mając na względzie uroczystości związane z obchodami 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, mocą posiadanych uprawnień, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam wszystkim przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej dyspensy od zachowania nakazanej w piątek dnia 31 lipca 2015 r. wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”.

Reklama

ZOBACZ DEKRET METROPOLITY WARSZAWSKIEGO:

dziennik.pl

Teraz do kardynała dołączył arcybiskup Henryk Hoser, który pozwolił wiernym także po praskiej stronie Warszawy skorzystać w piątek z mięsnego menu.

Abp Henryk Hoser SAC, Biskup Warszawsko-Praski udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 31 lipca 2015 roku” – ogłosił hierarcha w specjalnym dekrecie, podpisanym przez kanclerza kurii, księdza Dariusza Szczepanika.

Wierni, którzy mają zamiar w piątek raczyć się karkówką z grilla czy kiełbaską z rusztu, powinni jednak spełnić jeden warunek, o którym jest wyraźna wzmianka w obu dekretach. „Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy w intencji Poległych w Powstaniu Warszawskim” – czytamy w dokumencie diecezji warszawsko-praskiej. Kardynał Nycz w dekrecie archidiecezji warszawskiej prosi natomiast o ofiarowanie „dowolnej modlitwy w intencji ofiar poległych w Powstaniu Warszawskim”.