Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie starał się o większą obecność NATO w Polsce. Szef MON wyraził nadzieję, na dalsze sukcesy szczecińskiej jednostki. - Generałowi Samolowi udało się zgrać trzy orkiestry na placu musztry, liczymy na to, że generał Hofmann zgra dwadzieścia dwie orkiestry, bo tyle państw niedługo będzie w Korpusie.

Reklama

Obecnie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jest w trakcie przejścia do struktury dowodzenia wysokiej gotowości bojowej. Najpóźniej przed szczytem NATO w Warszawie, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku, jednostka ma udowodnić swoje zdolności operacyjne do dowodzenia tak zwaną "szpicą".

Wzmocnienie gotowości bojowej wiąże się z powiększeniem liczby personelu do 400 osób oraz budową nowej infrastruktury w Koszarach Bałtyckich. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 16 krajów, ostatnio dołączyli mundurowi z Wielkiej Brytanii i Turcji. W tym roku Korpus NATO planuje przyjąć kolejne państwa członkowskie: Grecję, Francję i Holandię. Dołączyć także mają żołnierze z Finlandii i Kanady.