"Precz z islamem" - takie hasło widnieje na plakacie zapraszającym na wrocławski Marsz Patriotów. Afisz ozdabiają postacie trzech polskich patriotów, z których jeden trzyma flagę ze skreślonym skrótem UE, a dwaj inni po bokach podtrzymują go, by wysoko wznosił ten sztandar. Całkiem podobną grafikę można było podziwiać w niemieckich publikacjach z lat 30. XX wieku, tylko że na nim stojący pośrodku patriota w brunatnej koszuli wznosił ku górze sztandar z hitlerowską swastyką. Układ postaci pozostał niezmieniony, są tam również dwa inni niemieccy patrioci, którzy podobnie jak polscy w 2015 roku wspierają swego nazistowskiego towarzysza.

Reklama

Zmienił się na pewno przeciwnik, przeciwko któremu występują bohaterowie obu plakatów. Naziści nie walczyli z islamem, jak czynią to współcześni polscy narodowcy. Dla nich głównym wrogiem byli Żydzi, a w następnej kolejności Słowianie, w tym także oczywiście Polacy.

Grafika krąży w mediach społecznościowych. Tak na Facebooku skomentował ją pisarz Jacek Dehnel:

Gdyby ktoś chciał znów mówić o tym, że polskie środowiska "patriotyczne" wcale nie faszyzują: plakat i jego tatuś sprzed 80 lat.

Facebook