Podczas manifestacji zatrzymano tylko 1 osobę. Będzie ona prawdopodobnie odpowiadała za znieważenie policjanta. Według organizatorów, w Marszu Niepodległości wzięło udział nawet 100 tysięcy osób, szacunki policji mówiły o 70 tysiącach uczestników.

Reklama

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego magistratu, tegoroczny marsz był o wiele spokojniejszy niż rok temu. Doszło jednak do naruszenia prawa, gdyż niektórzy z uczestników mieli race oraz materiały pirotechniczne i zrzucali je z Mostu Poniatowskiego na Wisłostradę. Doszło też do lekkiego uszkodzenia jednego z samochodów TVP. Były to właściwie jedyne incydenty podczas tegorocznej manifestacji.

Uczestnicy marszu wyruszyli krótko po godzinie 14 z Ronda Romana Dmowskiego. Następnie przeszli Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na drugą stronę Wisły pod Stadion Narodowy. Organizatorzy poinformowali, że przebieg Marszu Niepodległości zabezpieczało 600 osób wchodzących w skład straży marszu.

Przed rozpoczęciem marszu doradca prezydenta pułkownik Andrzej Pawlikowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. - Chciałbym i liczę na to, że będzie to piękne święto młodych, żarliwych polskich serc - podkreślił prezydent. Dodał, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Andrzej Duda wyraził radość z faktu, że zwłaszcza młodzi ludzie coraz częściej uczestniczą w uroczystościach patriotycznych. - Dziękuję wszystkim, którzy tego dnia godnie czczą pamięć naszych narodowych bohaterów - napisał prezydent, wyrażając wdzięczność przyczyniającym się do "budowania tożsamości i serdecznych więzi łączących całą polską wspólnotę". Zapowiedział on również, że będzie starał się, by w przyszłym roku udało się pójść w jednym, wspólnym Marszu Niepodległości.

Nie było powtórki z zamieszek

Jak informuje warszawska policja, tegoroczny Marsz Niepodległości przebiegł wyjątkowo spokojnie. - Była to prawdopodobnie największa manifestacja, jaka w ostatnich latach miała miejsce w Warszawie, a z drugiej strony miała bardzo spokojny przebieg, bez poważnych incydentów. Znikoma liczba osób zatrzymanych, część z nich niemających związku z marszem. Trzy osoby zatrzymane w centrum za posiadanie środków odurzających i dodatkowo jedna osoba, która przebywa w jednostce policji. Najprawdopodobniej będzie odpowiadać za znieważenie policjanta - powiedział IAR rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek.

Reklama

Chwalił też postawę organizatorów Marszu, którzy - jego zdaniem - wyciągnęli wnioski z ubiegłych lat. Na trasie Marszu doszło do przepychanek ale nie przekształciły się one w większe zamieszki.

Marsz antyimigrancki

Na błoniach przed Stadionem Narodowym uczestnicy Marszu wysłuchali przemówień i koncertu. Do manifestujących zwrócili się między innymi lider Młodzieży Wszechpolskiej i nowo wybrany poseł Adam Andruszkiewicz, burmistrz węgierskiego miasta Ásotthalom Laszlo Toroczkai i historyk, nowo wybrany senator z listy PiS, profesor Jan Żaryn. Wystąpienia przerywano okrzykami "Bóg, Honor, Ojczyzna", "Cześć i chwała Bohaterom" czy "Duma, narodowa duma!".

Głównym motywem wystąpień był sprzeciw wobec przyjmowania przez Polskę imigrantów. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej i poseł ruchu Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz mówił, że sprzeciwia się polityce Niemiec w sprawie migrantów. - Myślcie o tym, abyśmy jak najszybciej zbudowali kraj, na który nas stać. Kraj, który samodzielnie będzie bronił naszych granic, z silną armią, z powszechną obroną terytorialną, bez żadnych imigrantów. Bo my mamy obowiązek sprowadzić do nas naszych rodaków, którzy są poza granicami, a nie mamy żadnego obowiązków wysługiwać się Niemcom i przyjmować imigrantów, bo pani Merkel tak każe. Nie i koniec - powiedział Adam Andruszkiewicz.

Tomasz Dorosz z ONR w podobnych słowach zaatakował Unię Europejską i Niemcy za politykę imigracyjną. - To my będziemy decydować, kto w tej Polsce rządzi, co robi i kogo będziemy tutaj przyjmować, a kogo nie. I żadna Bruksela, żadna Angela Merkel i inna banda z innego kraju, albo banda, która siedzi w kieszeni obcych mocarstw w naszym kraju nie będzie decydować za nas - stwierdził działacz ONR. Według niego, Nowoczesna działa w interesie banków, Platforma w interesie Brukseli i Berlina, a Prawo i Sprawiedliwość w interesie Waszyngtona i Izraela.

Podczas przemówienia na błoniach Stadionu Narodowego nowo wybrany senator PiS Jan Żaryn mówił, że kolejne marsze przyniosły dobry skutek i dobrą zmianę. Senator wyraził nadzieję, że w kolejnych tygodniach i miesiącach będzie można sprawdzić, czy rzeczywiście ostatnie wybory oznaczają zmianę. Żaryn podkreślił, że nowe oblicze Polski będzie nawiązywać do twarzy Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego i wielu innych bohaterów II Rzeczpospolitej.