Reklama

Trudno sobie wyobrazić dobrze funkcjonującą wspólnotę polityczną bez solidarności. Gdyby życie społeczne było pozbawione solidarności, łatwo zamieniłoby się ono w piekło zgotowane człowiekowi przez człowieka - napisali biskupi w specjalnym komunikacie.

W dokumencie opublikowanym późnym wieczorem duchowni przypominają, że zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka, 13 grudnia w katedrach, kościołach i kaplicach na całym świecie zostaną otwarte Jubileuszowe Drzwi Święte i tak symbolicznie rozpocznie się na całym świecie Rok Miłosierdzia. Prezydium Episkopatu zachęca, aby był to czas z jednej strony doświadczenia miłosierdzia Bożego, a z drugiej świadczenia miłosierdzia innym.

Reklama

Wezwanie do życia miłosierdziem oznacza przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania: do przebaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca nam nowe życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. Życie miłosierdziem oznacza również powstrzymanie się od potępiania bliźnich - dodają przedstawiciele polskiego Episkopatu.

Biskupi wzywają też do czynnego praktykowania miłosierdzia względem potrzebujących pomocy.

Reklama

Rok Miłosierdzia w Kościele katolickim potrwa do 20 listopada 2016 roku.