Centrum Szkolenia Policji w Legionowie będzie głównym ośrodkiem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. W odprawie służb podległych szefowi MSWiA uczestniczyli p.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk, szef SG mjr SG Marek Łapiński, komendant główny PSP st. bryg. Leszek Suski, szef BOR płk Andrzej Pawlikowski oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Reklama

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że wprowadzenie kontroli na granicach to nic niezwykłego i przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce np. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Proszę nie łączyć tego z sytuacją, jaka ma miejsce na południu Europy. Przywrócenie kontroli ma niezwykle istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas zarówno szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, jak i Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef MSWiA.

Komendant główny Straży Granicznej powiedział, że głównym zadaniem jego formacji będzie sprawna odprawa podróżnych i zapewnienie im bezpieczeństwa. Największym wyzwaniem, na które jesteśmy przygotowani, już to ćwiczyliśmy, jest przywrócenie kontroli granicznej w ramach strefy Schengen. Nie będzie to uciążliwe, a przyczyni się do bezpieczeństwa wszystkich uczestników i pielgrzymów - powiedział Łapiński.

P.o. komendanta głównego policji poinformował, że dowódcą policyjnej operacji w lipcu - odpowiedzialnym za zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży – będzie zastępca szefa KGP ds. prewencji.Szefowie policji, SG, PSP i BOR oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podkreślali, że podległe im instytucje od wielu miesięcy przygotowują się do wydarzeń zaplanowanych na lipiec, i na chwilę obecną są gotowe.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie, weźmie w nich udział papież Franciszek. Zgodnie z zapowiedziami papież ma odwiedzić także Częstochowę i Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.