W Warszawie komunikat o planowanej wizycie Franciszka w Polsce odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W konferencji uczestniczyła także szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska i szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Reklama

Jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni, że Ojciec Święty przybędzie do Polski, żeby razem świętować z młodymi - powiedział Migliore.

Minister Sadurska podkreślała, że prezydent Andrzej Duda oczekuje na wizytę Ojca Świętego i jako głowa państwa w imieniu Polaków z radością powita go na naszej ziemi. Dodała, że dzisiejszy świat wymaga dialogu, a głos Ojca Św. ma ogromne znacznie.

Sadurska podkreśliła, że prezydent cieszy się też z tego, iż do Polski przyjedzie tak wielu młodych z całego świata i ma nadzieję, że ich głos będzie przesłaniem pokoju i dialogu.

Sekretarz KEP mówił, że program wizyty różni się zasadniczo od tego, o co prosił Kościół w Polsce. Przypomniał, że polskim biskupom zależało na tym, by papież był w Warszawie i innych miejscach związanych z chrztem Polski. Wskazał, że częściowo zostało to uwzględnione, bo choć głównym celem wizyty Franciszka są ŚDM, to odprawi on mszą dziękczynną na Jasnej Górze i spotka się na Wawelu z prezydentem Polski, będzie też w Auschwitz-Birkenau.