Program przeglądu izb pamięci pod kątem zawartości, jakie treści są tam przedstawiane i promowane wobec żołnierzy zaczyna być wdrażany; pierwszych efektów będziemy się spodziewali na początku lata; za trzy, cztery miesiące - powiedział dziennikarzom Fałkowski.

Reklama

Wiceminister przekazał, że przegląd ma objąć wszystkie sale tradycji w jednostkach w skali całego kraju.

Będziemy szli krok po kroku, województwo po województwie, jednostka po jednostce, życzliwie i spokojnie oglądając izby pamięci, ale rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane – powiedział.

Dodał, że przeglądu będą dokonywali specjaliści - historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Oni też, w porozumieniu z ministerstwem obrony, będą proponowali zmiany.

To akcja pod auspicjami ministra obrony narodowej, nadzorowana z ministerstwa, ale nie sterowana ręcznie. To będą robili specjaliści, którzy się znają na tematyce, którzy potrafią dobrze, wnikliwie, merytorycznie ocenić zawartość izb – przekazał wiceminister Fałkowski.

Wiceminister uczestniczył w poniedziałek w Warszawie w Wojskowym Instytucie Medycznym w konferencji inicjującej projekt „Radioterapia. Największa inwestycja w historii szpitala przy Szaserów”. O planach oceny wojskowych sal tradycji wiceminister mówił pod koniec lutego.