Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury, Krzysztof Kopania, śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Łódź–Polesie, która jest wyznaczona do prowadzenia w okręgu łódzkim przestępstw w sprawie tzw. "mowy nienawiści". Według mediów mężczyzna miał napisać m.in. "zrobimy z wami to, co Hitler zrobił z waszymi przodkami" czy "Jude raus.Holocaust".

Reklama

Prokurator zwrócił uwagę, że wszczęcie w tej sprawie postępowania to efekt zawiadomienia o przestępstwie, jakie skierował jeden z mieszkańców Katowic. Mężczyzna podał, że czuje się pokrzywdzonym w związku z treścią wpisów, zamieszczonych w dniu 29 marca, na jednym z portali społecznościowych prawdopodobnie przez mieszkańca Zgierza.

Jak powiedział PAP Kopania, prokuratura bierze pod uwagę popełnienie dwóch przestępstw. Pierwsze dotyczy publicznego znieważenia z powodu przynależności narodowej lub wyznania, drugie - kierowanie gróźb z tego powodu. Dodał, że przestępstwo polegające na kierowaniu gróźb ze względu na przynależność narodową lub wyznaniową zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5.