Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska, dochodzenie umorzono z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu czynu, który podlega ściganiu z oskarżenia prywatnego. Zawiadomienie w sprawie wpisu złożył w lutym pełnomocnik posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka. Czynności prowadziła policja, która m.in. przesłuchała J. Kijowskiego.

Reklama

Jakubiak zapowiada, że jeżeli J. Kijowski nie przeprosi i nie usunie swego wpisu na fb, będzie tego dochodził "na drodze na cywilno-prawnej". Ma nas (J. Kijowski) przeprosić. Prosiłem go o to, ale nie raczył odpowiedzieć. My dużo nie chcemy. Nie chcemy odszkodowania. Jeżeli ten pan nie przeprosi, nie usunie wpisu, zawiadomimy o trybie dalszego postępowania. Na pewno nie zostawimy tego tak sobie – powiedział PAP poseł.

J. Kijowski jest reżyserem teatralnym i filmowym, a od 2004 r. dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Prywatnie jest stryjem lidera KOD Mateusza Kijowskiego. Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać wypowiedzi J. Kijowskiego, w tym odpowiedzi na pytania czy skłonny jest przeprosić za wpis i czy usunie go z fb, czego domaga się Jakubiak. W sekretariacie olsztyńskiego teatru poinformowano, że "dyrektor nie będzie rozmawiał".

Reklama

Art. 212 kodeksu postępowania karnego mówi m.in., że kto pomawia inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu, stanowiska lub rodzaju działalności podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Reklama

Prokuratura: Brak znamion przestępstwa

Powodem umorzenia jest stwierdzenie braku znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego i stwierdzenie przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego, a w związku z tym brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu – powiedziała PAP Śmigielska-Kowalska. Dodała, że od postanowienia o umorzeniu dochodzenia przysługuje zażalenie.

Śmigielska-Kowalska przypomniała, że w praktyce prokuratorskiej w podobnych sprawach po ostatecznym potwierdzeniu danych właściciela konta i autentyczności wpisu uznaje się, iż dalej nie ma interesu ścigania czynu z urzędu, ponieważ osoba pokrzywdzona może podjąć samodzielne działania przed sądem - osobie, która uzna, iż została pokrzywdzona i naruszono jej dobra przysługuje możliwość prywatnego aktu oskarżenia i ewentualnie powództwa cywilnego.

W tym konkretnym przypadku początkowo wszczęto z urzędu postępowanie, ale po ustaleniu autora wpisu, prokurator stwierdził, że nie ma dalej interesu społecznego w ściganiu tego czynu z oskarżenia publicznego. Ta sfera jest już pozostawiona do decyzji osoby, która może podjąć działania z oskarżenia prywatnego, we własnym imieniu, jeżeli czuje się dalej znieważona lub zniesławiona – wyjaśniła Śmigielska-Kowalska.

"Gdyby to był zwykły Kowalski, to bym na to nie zareagował..."

Zawiadomienie Jakubiaka, dotyczyło wpisu Janusza Kijowskiego na portalu społecznościowym fb z 22 stycznia. J. Kijowski napisał wtedy m.in.: Sam już nie wiem na co mam dzisiaj największy ab-smak. Prezes, premierka, rezydent - wiadomo, zdobyli władzę i chcą władzy absolutnej! To przynajmniej wrogowie, którym trzeba się przeciwstawić w obronie naszych wolności... Ale taki Kukiz - to jakiś ponury żart historii. On świni się bezinteresownie. Skacze do szamba na własne życzenie. W dalszej części wpisu pojawiły się wulgarne określania wobec Pawła Kukiza (m.in. "Sprzedaje się jak dziwka, ale gratis!") oraz aluzja do Jakubiaka, którego J. Kijowski określił mianem "rechoczącego sponsora z Ciechanowa".

W połowie marca, J. Kijowski mówił, że w sprawie wpisu na temat Kukiz’15 był przesłuchany przez policję jako świadek. Pytano, czy to ja tego wpisu dokonałem, czy ktoś się pode mnie nie podszył. Więc nie tylko potwierdziłem, że to mój wpis, ale też przyznałem, że to są moje poglądy i biorę za nie odpowiedzialność – relacjonował wówczas PAP reżyser.

Z kolei poseł Jakubiak pytany wtedy przez PAP co zrobi, gdy prokuratura poprzestanie na przekazaniu mu potwierdzenia, że wpisu z 22 stycznia rzeczywiście dokonał J. Kijowski mówił m.in., że "łatwo tego nie odpuści". Gdyby to był zwykły Kowalski, to bym na to nie zareagował. Ale to jest przedstawiciel kultury, w dodatku bardzo zaangażowany w ruch KOD. I tak mi się wydaje, mam pewność, że to, co on kreuje jest przenoszone dalej. Ostatnio życzenia śmierci prezydentowi były z Olsztyna, ze środowiska pana Kijowskiego - powiedział wówczas Jakubiak.