Pochód, z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy i 12. rocznicy wejścia Polski do UE, wyruszył sprzed siedziby OPZZ, jego zakończenie zaplanowano pod Sejmem.

Reklama

- Pracownicy zawsze byli razem w chwilach najważniejszych, byli liderami zmian, wymuszali postęp, polepszenie warunków życia i pracy. Niestety płacili za to bardzo często cenę najwyższą. Cenę życia. To oni wywalczyli Święto Pracy - 1 maja, byśmy mogli godnie kontynuować to i w obecnym czasie - mówił do zebranych przed siedzibą OPZZ przewodniczący Porozumienia Jan Guz.

Jak podkreślał, pracownicy są od lat zwodzeni przez kolejne ekipy rządowe zapewnieniami, że "będzie lepiej". - Dobra zmiana nie dociera do polskich zakładów pracy, do polskich rodzin. Mimo wielu zapewnień, ciągle są niskie płace i zatrudnienie śmieciowe. Pracownik jest poniewierany i wykorzystywany. To jest polska codzienność - powiedział szef OPZZ.

Zaznaczył, że w Polsce nadal pracownicy są ofiarami wypadków podczas wykonywania pracy. - Są bezimiennymi bohaterami naszych czasów. Rząd nie stawia im pomników i nie organizuje apeli poległych, media wstydliwie przemilczają - mówił Guz i poprosił zebranych o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.

Reklama

- Codzienność pracownika najemnego nie jest łatwa - bieda, wyzysk i poniżenie, brak przestrzegania prawa pracy, zwolnienia z przyczyn politycznych. Jakże wiele ich jest w mediach, ale też w zakładach pracy; wysokie bezrobocie, niepewność jutra, brak układów zbiorowych pracy. Tylko wspólnie możemy temu przeciwdziałać - oświadczył szef OPZZ.

Reklama

-Najlepszym pomnikiem od społeczeństwa dla uczczenia pamięci poległych niech będą żłobki, przedszkola i szpitale - powiedział Guz zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Zamiast nowych uprawnień dla IPN potrzebne są uprawnienia dla Państwowej Inspekcji Pracy. Zamieńmy umowy śmieciowe na etatowe.

Podkreślił, że oczekuje od PiS, że "będzie kontynuować równość traktowania pracowników". - Nie ma pracowników gorszego sortu, dlatego chcemy, by ratyfikowano Europejską Kartę Praw Podstawowych, Europejską Kartę Społeczną oraz konwencję międzynarodowych organizacji pracy (...). To nasze prawo zapisane w Konstytucji - mówił przewodniczący OPZZ. - Konstytucja to nie tylko Trybunał Konstytucyjny".

Zaapelował do Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej o nieatakowanie związków zawodowych, a także, by nie dążyły do ich likwidacji i ograniczania ich praw. - Związki zawodowe są nieodzownym elementem systemu demokratycznego - podkreślił.

1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku - m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji.