Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Sejmie z okazji Dnia Flagi ocenił, że zmiana konstytucji jest potrzebna. Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska, ale jest kadencja następna - mówił.

Reklama

Prezes PiS przypomniał, że Konstytucja 3 Maja przewidywała swoją weryfikację co 20 lat. W przyszłym roku będzie 20 lat od uchwalenia konstytucji 1997 roku. Czy to nie dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawą zasadniczą? Sądzę, że to dobry moment - podkreślił.

Kukiz'15: Jesteśmy gotowi do rozmów z PiS ws. zmiany konstytucji

Klub Kukiz'15 jest gotowy do rozmów z PiS w sprawie prac nad zmianą konstytucji - zadeklarował w poniedziałek wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak. Podkreślił jednocześnie, że prace nad zmianą konstytucji powinny być prowadzone przez wszystkie partie w parlamencie.

Cieszymy się z deklaracji prezesa Kaczyńskiego, tworzy się drużyna, która może doprowadzić do zmiany konstytucji - powiedział Jakubiak w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie. Jak zauważył, konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym, na podstawie którego funkcjonuje naród, a posłowie Kukiz'15 od zawsze mówili o potrzebie zmian w ustawie zasadniczej.

Zdaniem Jakubiaka, fakt, że pojawiają się kolejni politycy, którzy chcą pracować nad zmianą konstytucji, dobrze rokuje - jeśli chodzi o sukces takiego przedsięwzięcia.

Prezes Kaczyński nie powinien jednak mówić "my zmienimy konstytucję", bo konstytucja ma być reprezentacją całego narodu, w tym Platformy, Nowoczesnej, PSL, Kukiz'15 i PiS. Musimy nad tym popracować - podkreślił poseł Kukiz'15.

Jak dodał, referendum w każdej sprawie, w tym także zmian w konstytucji, nie powinno być niczym dziwnym. Referendum powinno być normalnym działaniem w demokratycznym kraju. Jesteśmy za tym, żeby w drodze referendum rozstrzygano we wszystkich zakresach, w jakich to jest tylko możliwe - powiedział Jakubiak.

Reklama

Poseł Kukiz'15 pozytywnie ocenił też słowa Kaczyńskiego o potrzebie reformy sądów. Trzeba przyznać prezesowi PiS, że niektóre wyroki sądów są zdumiewające, że w sądach nie dzieje się dobrze. Coś jest nie tak z trzecią władzą - zaznaczył. Jakubiak wyraził jednocześnie wątpliwości, czy akurat Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią, która skutecznie dokona reformy sądownictwa.

PO: Nie będzie rozmów o zmianie konstytucji dopóty, dopóki PiS będzie ją łamało

Do tej zapowiedzi odniósł się Neumann na konferencji w Sejmie. Trzeba jasno powiedzieć Platforma to dzisiaj mówi: nie będzie żadnych rozmów o zmianie konstytucji dopóki PiS, dopóki prezes Kaczyński nie będzie przestrzegał tej konstytucji, która obowiązuje. To jest klucz i podstawa do jakichkolwiek późniejszych rozmów - podkreślił.

Pytany, czy abstrahując od słów Kaczyńskiego warto rozpocząć rozmowę o zmianie konstytucji szef klubu PO podkreślił, że niektóre zapisy obecnej konstytucji wymagają zmiany. W kilku miejscach taka zmiana by się przydała - ocenił.

Neuman zastrzegł jednak, że czym innym jest rozmowa o przeglądzie i zmianie konstytucji w momencie, kiedy wszyscy jej przestrzegają. Dopóki ta nie jest przestrzegana umawianie się na zmianę i umawianie się, że kolejnej będziemy przestrzegać jest naiwnością - podkreślił.