Prokurator zarzucił podejrzanemu włamanie do zabytkowego kościoła, kradzież ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej, obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie miejsca kultu oraz zniszczenie zabytkowych przedmiotów znajdujących się w świątyni.

Reklama

18-latek przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze. Prokurator złożył do sądu wniosek o wymierzenie chłopakowi kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

W poniedziałek – zajmujący się sprawą Sąd Rejowy w Lipsku - przychylił się do wniosku prokuratury i skazał 18-latka na karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Jak poinformował prezes lipskiego sądu Andrzej Jędra, sprawca na okres próby został oddany pod dozór kuratora. Ma także przekazać 5,5 tys. zł na cele związane z ochroną zabytków na rzecz Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Reklama

W czerwcu ub. roku proboszcz parafii w Iłży odkrył ślady włamania do kościoła. 17-letni wówczas sprawca wszedł do środka po wyważeniu drzwi. Namalował na ścianach i obrazach odwrócone krzyże. Zdewastował wyposażenie kościoła, m.in. zniszczył jeden z obrazów. Jak ustalili śledczy, sprawca posługiwał się łopatą i widłami. Łączną wartość szkód oszacowano na ponad 8 tys. zł.