Operacja udana, ale to nie znaczy, że rozwiązała sprawy jego zdrowia, a może nawet i życia. Lekarze robią wszystko, co jest w ich mocy, a nam mówią: Wy się módlcie, aby wszystko dobrze wyszło - mówił kard. Dziwisz pytany o stan zdrowia swego poprzednika.

Reklama

Dodał, że wprawdzie kardynał Macharski przeszedł operację kręgosłupa, ale są jeszcze inne rzeczy, które trzeba przebadać. Stan jest poważny. Kardynał jest w śpiączce farmakologicznej. On już przeszedł różne cierpienia, zawsze powracał silniejszy, być może - i mamy ufność – że i tym razem przyjdzie do zdrowia – dodał.

W niedzielę w południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. w intencji powrotu do zdrowia kard. Macharskiego, który w czwartek był operowany.

Do szpitala trafił w niedzielę po upadku ze schodów przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Metropolita krakowski kard. Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i poprosił wiernych o modlitwę wsparcia. Apelował o to także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Kard. Macharski przeszedł zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa, który wykonali lekarze z Katedry Ortopedii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem. Zabieg trwał kilka godzin. Kardynał Macharski nadal przebywa w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Był to już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. - kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.