Polski Holding Obronny to grupa kapitałowa, która miała służyć skonsolidowaniu polskiej zbrojeniówki. I choć ostatecznie proces ten zachodzi pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej to należący do Skarbu Państwa PHO jest właścicielem nieruchomości wartych setki milionów złotych.

Reklama

Chodzi m.in. o hotel w Korbielowie, oraz działki w Warszawie i Wrocławiu, których duża cześć obecnie wystawiona jest na sprzedaż.

Jesienią na krótko prezesem PHO został były poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Antoni Kamiński (znany głównie z udziału w tzw. aferze madryckiej), ale po burzy jaka się przetoczyła w mediach został odwołany. Prawdopodobnie u ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza interweniował wówczas prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i tą nominację zablokował.

Wtedy obowiązki prezesa holdingu zaczął pełnić Błażej Wojnicz. 18 lipca Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na to stanowisko. Kandydaci mieli się zgłaszać do trzeciego sierpnia, a rozmowy z wybranymi rozpocząć się piątego sierpnia.

Śmiałków zgłosiło się 11, a tylko jeden z nich nie spełnił kryteriów formalnych. - Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego sp. z o.o. w dniu 5 sierpnia 2016 r. wybrała na stanowisko Prezesa Zarządu Pana Błażeja Wojnicza - poinformowała nas Monika Koniecko, rzecznik prasowa PHO.

Reklama

Błażej Wojnicz ukończył prawo na UKSW w Warszawie i obronił doktorat na SGH.

Pracował m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, któremu w latach 2009 - 2010 szefował Aleksander Szczygło.

Wykładał również prawo na Akademii Leona Koźmińskiego. Jak można przeczytać w jego biogramie na stronie PHO, "jest byłym mistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski w Taekwondo WTF a także byłym reprezentantem kadry narodowej Polski w Taekwondo WTF."