Z odwagą i miłością pragnę rozpocząć posługę w Polsce - oświadczył nowy nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. - Dzień dobry. Szczęść Boże - powiedział po polsku abp Pennacchio. A następnie podziękował zebranym - m.in. kościelnym hierarchom i dziennikarzom - za przybycie i powitanie go jako reprezentanta papieskiego.

Reklama

Jak wiecie, przybywam ze wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu była kanonizowana. Przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętacie ten związek duchowy między tymi dwoma świętymi - Janem Pawłem II i Matką Teresą z Kalkuty - powiedział. - Proszę bardzo, byście wspierali mnie w posłudze w Polsce przez błogosławieństwo i modlitwę - dodał nuncjusz. Podkreślił, że z odwagą i miłością pragnie rozpocząć posługę w Polsce.

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio zastąpi na stanowisku nuncjusza arcybiskupa Celestino Migliore, który został przedstawicielem papieża Franciszka w Rosji.

W poniedziałek po południu abp Pennacchio złoży wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekaże przewodniczącemu KEP abp. Stanisławowi Gądeckiemu "list powierzający" ze strony Stolicy Apostolskiej.

PAP / Marcin Obara
Reklama

W czwartek abp Pennacchio złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Abp Salvatore Pennacchio był nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. Od 2010 r. był nuncjuszem apostolskim w Indiach i Nepalu.