Nasza manifestacja ma charakter pokojowy (...) bądźmy tego dnia razem i pokażmy nasz sprzeciw wobec nacjonalizmu - mówiła Weronika Samolińska z Partii Razem, jednego z organizatorów manifestacji, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Reklama

Demonstracja zorganizowana przez Koalicję Antyfaszystowską - jak mówią organizatorzy - ma pokazać alternatywę wobec nacjonalizmu oraz solidarność z grupami walczącymi o swe prawa, m.in. z kobietami.

Do koalicji weszło kilkanaście organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych - poza Partią Razem - m.in. Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka.

Uczestnicy marszu antyfaszystów mają manifestować w godz. 15-19 - zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Organizatorzy zapowiadają udział 3-5 tys. osób.

W tym samym czasie środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości. Tegoroczny, pod hasłem "Polska bastionem Europy", rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób.

Nasz marsz będzie się odbywał w bardzo znacznej odległości od marszu nacjonalistów, zaplanowaliśmy go w ten sposób, aby w maksymalnym stopniu nie dopuścić do konfrontacji. Nasze plany są takie, aby być daleko i manifestować w spokoju - zapewniła Samolińska.

Inny z przedstawicieli Koalicji antyfaszystowskiej Michał Szymanderski-Pastryk powiedział, że organizatorzy dopełnili wszelkich starań, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo podczas zgromadzenia. Mamy służby porządkowe, które będą zapewniać ochronę całej manifestacji, odbywaliśmy rozmowy z miastem - powiedział.

Łącznie na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 15 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta - informował na początku tygodnia stołeczny ratusz. Ulicami Warszawy w sumie przejdą trzy duże marsze - pierwsi na ulice wyjdą uczestnicy marszu "KOD Niepodległości", wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie. Tam, jak informują organizatorzy, wygłoszone zostaną przemówienia i odbędzie się koncert.

Reklama

Tego dnia bezpieczeństwa w stolicy ma pilnować ponad 7 tys. policjantów.