Przemawiając na cieszyńskim rynku, prezydent gratulował i dziękował twórcom Fundacji Orszaku Trzech Króli, którzy - jak powiedział - odnowili tradycję ich organizacji w Polsce. - Zrobili wielką rzecz, bo było to potrzebne wszystkim nam - ta inicjatywa rozeszła się po całym kraju - ocenił Duda, dodając, że w ostatnich latach orszaki odbywały się w około 300 miejscowościach, a w tym roku przeszły przez około 500 miejscowości.

Reklama

Według prezydenta, w ten sposób udało się stworzyć "wspólnotę ludzi cieszących się ze świąt Bożego Narodzenia". Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku - franciszkańskiego zawołania "Pokój i Dobro", prezydent ocenił, że są to wartości, których potrzebuje każdy człowiek. - Jest zadaniem nas, ludzi wierzących, aby ten pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać - zaznaczył.

Prezydent Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur; żyje tam bowiem nie tylko wspólnota katolicka, ale także liczna społeczność ewangelicka. W tym kontekście prezydent przypomniał, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w 2017 r. świętuje 500-lecie reformacji.

Na koniec, duchownym i wszystkim wierzącym, prezydent życzył "wspaniałego 2017 roku".

Aby był nie tylko głębokim przeżyciem duchowym, ale także by był to dobry rok w rodzinach, wspólnotach i miejscach pracy i aby Pan Bóg błogosławił wszystkim w 2017 roku - powiedział Andrzej Duda.

PAP / Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel