Budynek mieszkalny w Świebodzicach zawalił się w sobotę, ok. godz. 9. rano. Akcja ratunkowa, prowadzona prawie dziewięć godzin, jest bardzo trudna, dach zaczyna się obsuwać, gruzowisko jest zbite, wszystkie stropy zapadły się do parteru. Na miejscu pracuje 140 strażaków.

Na zwoływanych konferencjach na miejscu zdarzenia wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak informował o efektach akcji ratunkowej. Z godziny na godzinę rosła liczba ofiar śmiertelnych. Wieczorem ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. To szósta ofiara tragedii.

Jedna osoba, która początkowo była uznawana za zaginioną w ruinach - starsza kobieta - odnalazła się, w czasie zawalenia kamienicy była w innym miejscu. W szpitalach są cztery osoby; w tym ciężko ranny 13-letni chłopiec, który został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala we Wrocławiu.

Lekarz: Przyczynami śmierci osób z zawalonej kamienicy wielonarządowe obrażenia

Przyczynami śmierci ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach były masywne, wielonarządowe obrażenia - poinformował w sobotę lekarz Wojciech Kopacki, kierujący akcją ratowników medycznych.

Kopacki na briefingu prasowym powiedział, że przy pomocy strażaków z budynku wydostały się dwie osoby: kobieta i mężczyzna ze stosunkowo niewielkimi obrażeniami, niezagrażającymi życiu; zostały one przewiezione do szpitala w Świebodzicach.

W następnej kolejności strażacy spod gruzów, po kilkunastu minutach, wydobyli dwójkę dzieci, które zostały poddane intensywnym zabiegom resuscytacyjnym na miejscu zdarzenia. Niestety zakres odniesionych obrażeń i konsekwencje tego (...) nie dały sukcesu, musieliśmy stwierdzić zgon - poinformował.

Oprócz tego w szpitalu w Świdnicy jest czwarta osoba, mężczyzna z urazem kończyn.

Kolejne osoby wydobywane spod gruzów, to osoby, u których można było stwierdzić zgon na skutek masywnych, wielonarządowych, wielomiejscowych obrażeń, bardzo charakterystycznych dla tego typu zdarzeń - powiedział Kopacki.

Łącznie z okolicznych kamienic ewakuowano 24 osoby. Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zapewnił, że zostały na nich zapewnione miejsca noclegowe.