Budynek mieszkalny w Świebodzicach zawalił się w sobotę, ok. godz. 9. rano. Akcja ratunkowa, prowadzona prawie dziewięć godzin, jest bardzo trudna, dach zaczyna się obsuwać, gruzowisko jest zbite, wszystkie stropy zapadły się do parteru. Na miejscu pracuje 140 strażaków.

Reklama
PAP / Maciej Kulczyski
PAP / Maciej Kulczyski

Na zwoływanych konferencjach na miejscu zdarzenia wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak informował o efektach akcji ratunkowej. Z godziny na godzinę rosła liczba ofiar śmiertelnych. Wieczorem ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. To szósta ofiara tragedii.

PAP / Maciej Kulczyski

Jedna osoba, która początkowo była uznawana za zaginioną w ruinach - starsza kobieta - odnalazła się, w czasie zawalenia kamienicy była w innym miejscu. W szpitalach są cztery osoby; w tym ciężko ranny 13-letni chłopiec, który został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala we Wrocławiu.

Lekarz: Przyczynami śmierci osób z zawalonej kamienicy wielonarządowe obrażenia

Przyczynami śmierci ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach były masywne, wielonarządowe obrażenia - poinformował w sobotę lekarz Wojciech Kopacki, kierujący akcją ratowników medycznych.

PAP / Maciej Kulczyski

Kopacki na briefingu prasowym powiedział, że przy pomocy strażaków z budynku wydostały się dwie osoby: kobieta i mężczyzna ze stosunkowo niewielkimi obrażeniami, niezagrażającymi życiu; zostały one przewiezione do szpitala w Świebodzicach.

W następnej kolejności strażacy spod gruzów, po kilkunastu minutach, wydobyli dwójkę dzieci, które zostały poddane intensywnym zabiegom resuscytacyjnym na miejscu zdarzenia. Niestety zakres odniesionych obrażeń i konsekwencje tego (...) nie dały sukcesu, musieliśmy stwierdzić zgon- poinformował.

PAP / Maciej Kulczyski

Oprócz tego w szpitalu w Świdnicy jest czwarta osoba, mężczyzna z urazem kończyn.

Kolejne osoby wydobywane spod gruzów, to osoby, u których można było stwierdzić zgon na skutek masywnych, wielonarządowych, wielomiejscowych obrażeń, bardzo charakterystycznych dla tego typu zdarzeń - powiedział Kopacki.

Łącznie z okolicznych kamienic ewakuowano 24 osoby. Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zapewnił, że zostały na nich zapewnione miejsca noclegowe.