Błaszczak na konferencji prasowej powiedział, że jest to rozporządzenie "w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych". Ten dokument zostanie niezwłocznie wydany - zaznaczył szef MSWiA.

Reklama

W dokumencie zawartych jest 100 gmin - 10 z województwa pomorskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, pozostałe z województwa wielkopolskiego. W tych gminach obowiązują uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remonty budynków - zapowiedział Błaszczak.

W czwartek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował PAP, że 16 363 gospodarstwa wciąż pozostają bez prądu, w tym; 11 595 gospodarstw na Pomorzu, 4 615 w województwie kujawsko-pomorskim, a 153 w Wielkopolsce. Liczba budynków, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnic, wynosi ogółem 4154. 3005 z nich to budynki mieszkalne, a zdecydowana większość (2546) to budynki znajdujące się na Pomorzu i Kujawach.

Błaszczak: Kwota odszkodowania na odbudowę budynków mieszkalnych będzie podwyższona do 200 tys. zł

Reklama

200 tys. zł będą mogli otrzymać mieszkańcy, których domy zostały zniszczone - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas czwartkowego briefingu. Dodał, że w zależności od potrzeb może być ona wyższa.

Podjęliśmy także decyzję, zgodnie z tym, co mówiła pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy w przypadku budynków mieszkalnych. Dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. złotych, w ramach tych zasad dzisiaj podpisanych będzie to kwota do 200 tys. zł. chciałbym podkreślić, że będziemy reagować, w zależności od sytuacji. To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu - powiedział na briefingu minister Mariusz Błaszczak.

Reklama

Zapowiedział również, że szacowanie strat będzie uproszczone. Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie - powiedział.

Po dzisiejszym spotkaniu z ministrem infrastruktury (i budownictwa - PAP) wiem także, że pan minister (Andrzej) Adamczyk zdecydował o przesunięciu urzędników inspektoratów nadzoru budowlanego - zarówno z głównego, jak i wojewódzkich, i z sąsiednich województw do województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, żeby usprawnić i przyspieszyć procedury związane z oceną strat - dodał.

Szef MSWiA: Do 100 tys. zł na odbudowę budynków gospodarczych

Kwota przeznaczona na odbudowę budynków gospodarczych została ustalona w wysokości do 100 tys. zł - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że to samorządy lokalne - po otrzymaniu środków od rządu - wypłacają pieniądze poszkodowanym.

Minister zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach w wyniku nawałnic zniszczeniu uległo także wiele budynków gospodarczych.

Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki - zgodnie z delegacją ustawową. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. W przypadku tych budynków także kwota, która jest przeznaczona na odbudowę, została ustalona w wysokości do 100 tys. zł - powiedział minister.

Błaszczak zaznaczył, że etap ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w nawałnicach jest już zakończony.

Podkreślił też ważną rolę samorządów lokalnych. To samorządy lokalne wypłacają pieniądze, które otrzymują od rządu, to samorządy lokalne są gospodarzami na miejscu, to samorządy lokalne powinny powoływać sztaby kryzysowe gminne i powiatowe - różnie z tym bywa, moje doświadczenia też są różne, ale nie chcę wprowadzać tu ocen. Zależy nam wszystkim na tym, żeby szybko i sprawnie usunąć skutki nawałnicy, która przeszła nad Polską w nocy z piątku na sobotę - dodał.

Błaszczak: Wojewoda pomorski powinien więcej robić, a mniej mówić

Wojewoda powinien więcej robić, a mniej mówić - w ten sposób szef MSWiA odniósł się do wypowiedzi wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha dot. sprawy wezwania wojska do usuwania skutków nawałnic.

Błaszczak był pytany na konferencji prasowej o komentarz do słów wojewody pomorskiego, że nie wezwał wojska do usuwania skutków nawałnic, bo nie chciał "wzywać wojska do zmiatania liści". Szefa MSWiA pytano, czy na pewno wojewoda stanął na wysokości zadania i czy nie uważa słów Drelicha za skandaliczne w obliczu tego, co się wydarzyło.

W środę wojewoda pomorski Dariusz Drelich powiedział, że nie wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, dlatego że nie widział i nie widzi ku temu przesłanek. Według niego, taki stan wprowadziłby więcej utrudnień dla mieszkańców.

Wojewoda powinien więcej robić, a mniej mówić - powiedział Błaszczak.

Rzecznik PSP podał, że do tej pory w związku z nawałnicami które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, strażacy interweniowali ponad 22 tys. razy.

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków.