Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie sędzia Michał Tomala poinformował w piątek, że materiały z Prokuratury Krajowej ws. sędzi jeszcze nie dotarły i decyzja w jej sprawie przez to nie zapadła.

Reklama

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik powiedziała PAP, że materiały w tej sprawie, o które wnioskował prezes szczecińskiego sądu okręgowego zostały już przesłane.

- Sąd ws. sędzi dysponuje jedynie notatką policji, a potrzebuje dokładniejszych informacji, które pozwolą na podjęcie działań prawnych - powiedział kilka dni temu prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie Maciej Strączyński. Zapowiedział także, że decyzje ws. sędzi mogą zapaść w ciągu kilku najbliższych dni.

Prezes sądu dodał, że wobec sędzi "wchodzi w grę zarządzenie przez właściwego prezesa sądu tzw. natychmiastowej przerwy w czynnościach sędziowskich oraz skierowania sprawy na kolegium sądu w celu odwołania sędzi ze stanowiska przewodniczącej wydziału, którą to funkcję pełni obecnie".

Strączyński powiedział także, że wobec kobiety obowiązuje immunitet sędziowski; jeżeli prokurator będzie chciał prowadzić przeciwko sędzi postępowanie karne będzie musiał skierować wniosek o uchylenie immunitetu sędziowskiego do sądu dyscyplinarnego.

Z informacji prokuratury wynika, że sędzię zatrzymano w ubiegłym tygodniu, po tym jak prowadziła samochód pod wpływem alkoholu i spowodowała dwie kolizje.

Reklama

Śledztwo ws. kierowania przez sędzię autem w stanie nietrzeźwości wszczęła szczecińska prokuratura rejonowa. Zostało ono później przekazane Prokuraturze Krajowej.

Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.