10 kwietnia o godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego nastąpi odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Po godz. 16 planowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Reklama

W programie przedstawionym przez PiS znalazł się również apel rodzin smoleńskich, w którym wystosowano zaproszenie do udziału w obchodach.

"Marsz - na którym spotkamy się po raz dziewięćdziesiąty szósty - będzie marszem ostatnim. 96 ofiar tragedii smoleńskiej i 96 marszów w obronie prawdy, godności i pamięci. To nie jest zbieżność przypadkowa. W tych dopełniających się liczbach zawarta jest wielka moc symboliczna" - czytamy w apelu.

Ponadto rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej podziękowały uczestnikom marszów, służbom porządkowym i funkcjonariuszom służb mundurowych za "zapewnienie bezpiecznych przemarszów".

Obchody rozpoczną się od mszy świętej o godz. 8 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Po mszy świętej odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Od godz. 9 do 15 przewidziane są dwa bloki filmowe na pl. Piłsudskiego.

O godz. 15 odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego, po której o 15.30 nastąpi odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, po którym nastąpi złożenie wieńców przed pomnikiem.

Następnie o godz. 16 odsłonięty zostanie kamień w miejscu, w którym ma stanąć pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na 16.15 przewidziane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Następnie odbędzie się półgodzinny koncert.

Reklama

Wieczorem zaplanowano mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a po przemarszu z bazyliki przed Pałac Prezydencki przemówienie wygłosi ponownie prezes PiS. Uroczystości zakończą się o 21.15 przed pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i najwyżsi dowódcy.