Ostatnia wielka defilada z elementami historycznymi została zorganizowana 22 lipca 1966 r. w Warszawie na pl. Defilad na cześć komunistycznego przywódcy Władysława Gomułki, na tysiąclecie państwa polskiego. Szli wtedy obok siebie wojowie słowiańscy, na koniach jechali rycerze, a na gąsienicach sunęły czołgi. Przemarsz wykorzystano wówczas do celów propagandowych.

Reklama

Jak dowiedziała się "Rz", tegoroczna parada z okazji święta Wojska Polskiego zostanie zorganizowana z podobnym rozmachem. W Wielkiej Defiladzie Niepodległości oprócz żołnierzy wezmą też udział grupy rekonstruktorów, które zaprezentują formacje zbrojne od czasów Mieszka I po współczesność. Zmieni się także miejsce defilady. Wojsko nie będzie już maszerowało w Alejach Ujazdowskich, ale Wisłostradą. Trasa defilady wiedzie od Mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, biegnie obok Cytadeli, a także multimedialnego Parku Fontann przy Wybrzeżu Gdańskim.

Plan organizacji defilady Ministerstwo Obrony utrzymuje na razie w tajemnicy. Resort nie odpowiedział "Rzeczpospolitej" na pytania dotyczące szczegółów tej uroczystości, w której wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak. Jak dowiedziała się nieoficjalnie gazeta, dopinane są detale związane z organizacją tej uroczystości. Z informacji "Rz" wynika, że próba generalna planowana jest na Wisłostradzie na niedzielę 12 sierpnia.

15 sierpnia, z okazji święta Wojska Polskiego, w Warszawie odbędzie się największa z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych; w tym roku przejedzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi; próbę zaplanowano na niedzielę - przekazało tymczasem w poniedziałek MON.

Wielka Defilada Niepodległości to wspaniała okazja, by uczcić święto Wojska Polskiego i setną rocznicę odrodzenia niepodległego Państwa Polskiego. Wspólnie świętujmy w tym wyjątkowym dniu! Zapraszam wszystkich 15 sierpnia, o godz. 13.00 do Warszawy na największą defiladę wojskową - napisał z kolei na Twitterze Mariusz Błaszczak.