Prezydent Andrzej Duda bierze udział w XI Zjeździe Gnieźnieńskim, który pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" rozpoczął się w piątek w Gnieźnie.

Reklama

Jak zaznaczył w swoim przemówieniu prezydent, Polacy zawsze uważali się za "ludzi tolerancyjnych, pełnych zrozumienia". - Dlatego z tak ogromnym bólem przyjąłem akt barbarzyństwa, do którego doszło tak niedawno w Gdańsku, kiedy ktoś - jeszcze nie do końca wiadomo kto, choć policja pracuje nad tym bardzo mocno, za co dziękuję - rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur, tak ważnej dla wszystkich wyznawców judaizmu. Tak ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas - w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna i w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych - podkreślił prezydent.

I dodał: Z pewnością nazwą to aktem antysemityzmu, ale dla mnie przede wszystkim jest to akt po prostu zwykłego barbarzyństwa, z którym - muszę powiedzieć - nigdy nie wolno nam się pogodzić i zawsze musimy go potępić.

Zdaniem Dudy, "potrzebujemy umocnienia łączącej nas wspólnoty, którą budujemy razem, solidarnie, między sobą - tak na poziomie międzyludzkim, jak i na poziomie państwowym"

Atak na synagogę w Gdańsku. "Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień"

Do wybicia szyby w oknie synagogi doszło w środę w godzinach popołudniowych. O zdarzeniu poinformowało na Twitterze Forum Żydów Polskich. Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień, siedziały kobiety oczekujące na Neilę - końcową modlitwę Jom Kipur - podano.

Reklama

Ataki na synagogi w święto Jom Kipur były dość częsta praktyką nacjonalistycznych bojówek w Polsce, lecz miało to miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku - dodano na profilu Forum Żydów Polskich

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska poinformowała PAP, że na miejsce zdarzenia skierowano policjantów z grupy dochodzeniowo-śledczej. Funkcjonariusze wykonali na miejscu czynności procesowe w niezbędnym zakresie. Policjanci przesłuchali świadków, wykonano oględziny, technik zabezpieczył ślady. Policjanci zabezpieczyli też materiał dowodowy w postaci monitoringu, który zarejestrował sprawcę tego przestępstwa - dodała.

Policja ustala, jakie były okoliczności tego zdarzenia i czy doszło do niego w wyniku chuligańskiego wybryku, czy na tle religijnym.

Przyjęto zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.

Atak na synagogę potępił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Stanowczo potępiam zachowanie sprawcy i liczę na jego szybkie wykrycie. Przepraszam wspólnotę żydowską Gdańska. W mieście wolności i solidarności szanujemy każdą religię i nie akceptujemy aktów chuligaństwa – napisał na portalu społecznościowym.

Tymczasem dziś policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę podejrzewanego o wybicie kamieniem szyby w synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie trafił do policyjnego aresztu.