Wydarzenie, które odbyło się przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu, zorganizowały Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polska-Turcja (POTIAD) oraz Stowarzyszenie Kultury i Współpracy Polsko-Tureckiej (TURKPOL). Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

Reklama

Uczestnicy złożyli wieniec pod pomnikiem Mickiewicza, a następnie przemówienie wygłosił jeden z przedstawicieli stowarzyszenia POTIAD, który podkreślił, że celem uroczystości poza obchodami stulecia niepodległości jest również uczczenie wielowiekowej przyjaźni między narodami tureckim a polskim. Przypomniał, że Mickiewicz, znamienity polski wieszcz narodowy, spędził ponad 25 lat swego życia na wygnaniu, a Stambuł był ostatnim przystankiem jego ziemskiej podróży. Przyjaźń pomiędzy Polską a Turcją, licząca ponad 600 lat, trwa po dzień dzisiejszy. Jako przedstawiciele społeczności tureckiej mieszkający w Polsce cieszymy się, że z każdym dniem przyjaźń i współpraca między naszymi krajami umacniają się - mówił przedstawiciel POTIAD, dziękując narodowi polskiemu za okazywaną im gościnność.

Z okazji obchodów niepodległości życzenia Polakom na Twitterze złożył również turecki ambasador. "Turcja całym sercem świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawsze wspieraliśmy przyjazną nam Polskę. Wszystkiego Najlepszego w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości!" - napisał po polsku ambasador Ugdul.